Czym jest koherencja mózgu i serca

czym jest koherencja

Czy kiedykolwiek czułaś, że Twoja głowa i Twoje serce odbierają świat w różny sposób? Twoje myśli mówią ci jedno, a uczucia co innego?

Prawdopodobnie także znasz to uczucie, kiedy i serce i rozum działają razem i czujesz coś, co potocznie nazywa się stanem Flow/ przepływu lub harmonii.

To wewnętrzne napięcie między sercem a mózgiem jest bardzo realnym i znaczącym aspektem tego, kim jesteśmy. Nauka potwierdza obecnie, że mózg i serce posiadają pewien rodzaj „inteligencji” i że przy odrobinie praktyki możemy faktycznie stworzyć ten stan harmonii na życzenie.

Ta harmonia nazywana jest koherencją. Kiedy Twoje myśli, emocje i intencje są spójne, doświadczasz ogromnej jedności i spokoju z samym sobą oraz głębszego połączenia z tymi, którzy Cię otaczają. Badania pokazują, że kiedy przechodzimy w stan koherencji, serce i mózg działają synergicznie, jak dwa systemy, które łączą się w jeden.

Koherencja czyli co?

Koherencja to stan, w którym Twój mózg – centrum myśli i decyzji pracuje ramię w ramię z sercem – centrum emocji i ciałem – centrum podejmowania działań. Jest to stan jedności pomiędzy Twoim umysłem, ciałem i duchem.

„Koherencja to stan, w którym serce, umysł i emocje są energetycznie zestrojone i współpracują ze sobą” – mówi dr Rollin McCraty, Dyrektor Naukowy Instytutu HeartMath. „Jest to stan, który buduje naszą odporność. Nasza osobista energia jest gromadzona, a nie marnowana – pozostawiając więcej energii na manifestację intencji i spójnych rezultatów”.

Inteligencja i intuicja serca

Czy wiesz, że Twoje serce funkcjonuje jak drugi mózg? Nasze serca zawierają neuryty – podobne do neuronów w mózgu, które pełnią funkcje poznawcze i komunikują się z innymi częściami układu nerwowego. Nasze serca wytwarzają również pole elektromagnetyczne, które sięga od metra do trzech wokół naszego ciała i wpływa na osoby i zwierzęta znajdujące się wokół nas. To nazywamy „wibracją”

Badania wykazują, że różne stany emocjonalne wytwarzają różne wzorce serca, które wpływają na nasze pole elektromagnetyczne. Te wzorce mają różny wpływ na funkcje poznawcze i emocjonalne. Podczas stresu i negatywnych emocji, kiedy rytm serca jest nieregularny i nieuporządkowany, odpowiadający mu wzorzec sygnałów neuronowych wędrujących z serca do mózgu hamuje wyższe funkcje poznawcze. Ogranicza to naszą zdolność do jasnego myślenia, zapamiętywania, uczenia się, rozumowania i podejmowania skutecznych decyzji.

W przeciwieństwie do tego, bardziej uporządkowany i stabilny wzorzec sygnałów płynących z serca do mózgu podczas pozytywnych stanów emocjonalnych ma odwrotny skutek:

  • ułatwia funkcje poznawcze,
  • pomaga myśleć jasno oraz
  • wzmacnia pozytywne uczucia i stabilność emocjonalną.

Oznacza to, że nauczenie siebie koherencji serca poprzez podtrzymywanie jak najczęściej pozytywnych emocji, nie tylko przynosi korzyści całemu organizmowi, ale również głęboko wpływa na to, jak postrzegamy, myślimy, czujemy i działamy.

Mówiąc najprościej: kiedy odczuwamy pozytywne emocje, takie jak troska, uznanie i radość, nasze całe ciało funkcjonuje bardziej efektywnie i jesteśmy zdrowsi. Nie oznacza to jednak, że negatywne emocje powinny być ignorowane lub tłumione. Uczucia takie jak gniew, rozczarowanie i inne „nieprzyjemne” uczucia są ważne! Pytanie brzmi: jak szybko jesteś w stanie rozwiązać to, czego wymaga od Ciebie emocja i wrócić do stanu sprzed emocji?

Mózg – centrum myślenia i intencji

Po drugiej stronie naszych emocji i intuicji znajdują się nasze myśli i intencje. Według badaczy, nasz mózg składa się z trzech oddzielnych regionów, które komunikują się ze sobą, ułatwiając tworzenie całości.

Neocortex (kora nowa) jest częścią mózgu, która kontroluje funkcjonowanie poznawcze i naszą zdolność do uczenia się. Jest siedzibą naszej świadomości i czynnikiem odróżniającym nas od zwierząt. Płat czołowy kory nowej jest dyrektorem generalnym mózgu. To w nim podejmujemy decyzje. Jest odpowiedzialny za uczenie się, uwagę, spekulację, osąd, kontrolę zachowania i powstrzymywanie emocji.
Kiedy już nauczymy się jakiejś koncepcji, stosujemy ją w praktyce, co wywołuje doświadczenie emocjonalne. W tym momencie drugi mózg (mózg limbiczny) zaczyna produkować substancje chemiczne, które różnią się w zależności od jakości emocji. Zaczynasz uczyć swoje ciało chemicznie, jak odczuwało doświadczenie urzeczywistnienia swoich intencji.
Kiedy zsynchronizujesz korę nową i mózg limbiczny, dopasowując swoje działania do swoich intencji, a proces ten stanie się w Tobie mocno zakotwiczony, aktywujesz trzeci mózg – móżdżek. Móżdżek jest odpowiedzialny za pomaganie Ci w rozwijaniu pamięci ukrytej. To tak, jakby Twoje myśli i intencje stały się dosłownie Tobą. Zsynchronizowałeś je tak wiele razy, że nie musisz się już nad tym zastanawiać. To jest to, kim jesteś.

Ciało – centrum działania

Nasze ciała są nośnikami, poprzez które wykorzystujemy naszą wiedzę o nas samych i o świecie, są nośnikami, poprzez które wyrażamy swoją duszę/ serce. Widzimy zatem, że koncepcja koherencji mózgu i serca, lub po prostu spójności, nie może być w pełni urzeczywistniona, dopóki nasze działania nie zaczną odzwierciedlać naszego zrozumienia naszych emocji i pragnień, naszych myśli i intencji. Wszystkie trzy części muszą być „zespolone” i pozostawać ze sobą w niekończącym się tańcu, rozumując i znajdując wspólny język z sytuacji na sytuację.
Kiedy dopasujesz swoje działania do twoich intencji, sprawisz, że twój umysł, ciało i serce zaczną współpracować.

Dziś odkryłaś, że moc spójności mózgu i serca leży w zsynchronizowanej harmonii umysłu, ciała i ducha. A najlepsze jest to, że ten stan przepływu nie musi być przypadkowy. Możesz nauczyć się jak go osiągnąć poprzez różnorodny zestaw praktycznych narzędzi i technik.

W kolejnych artykułach przyjrzymy się wszystkim tym narzędziom, niektórym szybkim i prostym, dającym natychmiastowe rezultaty, a innym głęboko fundamentalnym, mającym moc zmiany Twojego życia.

Grafika tytułowa: Aziz Acharki z Unsplash

Dodaj komentarz