3 minutowa praktyka koherencji serca

koherencja-serca

Jak w 3 minuty osiągnąć stan koherencji

Z poprzedniego wpisu Czym jest koherencja mózgu i serca dowiedziałeś się, że stan koherencji charakteryzuje się głębokim wewnętrznym spokojem, większą odpornością, poprawą zdrowia fizycznego i wzmocnieniem zdrowia psychicznego. Co więcej, badania pokazują, że stan koherencji można zmierzyć i osiągać celowo i świadomie.

Jednym z głównych narzędzi do osiągnięcia jasności umysłu i poczucia się bardziej “zestrojonym”  jest oddychanie. Stymuluje ono nerw błędny, uziemiając Cię w Twoim ciele i pomagając Ci poczuć siebie bardziej. 

Oto proste ale bardzo efektywne ćwiczenie oddechowe, które pomoże Ci osiągnąć stan spójności umysłu i ciała w ciągu kilku minut:

Quick Coherence® opracowana przez Instytut Heart Math

Krok 1 

Skup świadomie uwagę na sercu. Wyobraź sobie, że twój oddech wpływa i wypływa z serca lub klatki piersiowej, oddychaj trochę wolniej i głębiej niż zwykle. (możesz liczyć do 5 na wdech i 5 na wydech jeśli to Ci pomaga)

Krok 2   

Wyreguluj oddech tak, by był dla ciebie komfortowy.

Krok 3

Kontynuując oddychanie skoncentrowane na sercu, podejmij świadomą próbę doświadczenia regenerującego uczucia, takiego jak wdzięczność lub troska o kogoś lub coś w twoim życiu.

Zalecenie: Spróbuj utrzymać doświadczanie tego wzmacniającego uczucia tak długo, jak to dla Ciebie komfortowe. (badania wykazały, że już 3 minuty potrafią uwolnić hormon DHEA- hormon młodości na 6 godzin)

Jak pamiętać o praktyce?   

Zidentyfikuj codzienną aktywność podczas której możesz to ćwiczenie wykonywać: np. mycie zębów, prysznic, gotowanie, spacer? 

Powodzenia w praktyce 🙂

link do praktyki w języku angielskim:

https://www.youtube.com/watch?v=sKmKKCdnJ4U

Dodaj komentarz