Bądź rezylientny – poznaj 5 strategii budowania rezyliencji

budowanie rezyliencji

Dlaczego rezyliencja i bycie odpornym staje się najważniejszą rzeczą o jaką warto zadbać już teraz? Jak ze spokojem stawiać czoła nieprzewidywalnościom życia? Poznaj 5 strategii na budowanie rezyliencji.

Jest dopiero 10:15 a ja już trzeci raz zmieniam swoje plany w kalendarzu. Jeden telefon o odwołanym spotkaniu, dwa maile o zmianie terminu szkolenia, które miałam prowadzić niebawem i oto mój dzień, i najbliższe tygodnie w jednej chwili zmieniają się. Rzeczywistość będzie inna, niż zapowiadało się wczoraj. Czy jest w tym coś dziwnego? Nie. Czy mnie to zaskakuje…raczej nie … bo przecież żyję w świecie VUCA, gdzie zmiana i niespodzianki stały się standardem. Słyszałam o tym nie raz, mówili o tym na nie jednym szkoleniu! Ba… sama o tym mówię i uczę tego innych.

Dlaczego jednak, pomimo mojej wiedzy, doświadczenia i chyba nawet akceptacji, a tak przynajmniej mi się wydaje, odczuwam jakiś stres, napięcie a na pewno dyskomfort?
Bo w rzeczywistości, mój umysł nie lubi zmian. Nie znosi być zaskakiwany i wyciągany ze swojej bezpiecznej strefy wpływu, tego co ustalone, potwierdzone i zaakceptowane. To może grozić mojemu bezpieczeństwu. Tego nauczył się przez lata ewolucji, że to co niespodziewane = niebezpieczne i kiedy tylko pojawi się niespodziewana sytuacja mam się bać. O ile ten system ostrzegania był przydatny wieki temu, kiedy mógł mnie zjeść jakiś dziki zwierz, o tyle dziś system ten wymaga aktualizacji. Taką aktualizacją jest twoja rezyliencja.

Kiedy niespodzianki stają się standardem, rezyliencja staje się kluczową umiejętnością.

Zmiana planów w kalendarzu to tylko jedno z lżej stresujących nas sytuacji. Na co dzień wszyscy doświadczamy przeciwności losu, niespodziewanych i trudnych do udźwignięcia informacji, traum i innych stresów związanych z życiem osobistym i zawodowym.
Kiedy niespodzianki stają się standardem, budowanie własnej rezyliencji staje się kluczową umiejętnością.

Bądź gotowy dziś do drogi.
Rezyliencja jako przygotowanie w podróż.

Wyobraź sobie, że masz zamiar wybrać się na wycieczkę wspinaczkową w góry. Oprócz łagodnych wejść, na Twojej mapie widać, że napotkasz również strome podejścia. Jak upewnisz się, że bezpiecznie dotrzesz do wyznaczonego celu i zdobędziesz wymarzony szczyt pokonując ostre podejścia? Jaki poradzisz sobie z nieoczekiwanymi problemami, które mogą pojawić się w związku z tym wyzwaniem?

Być może skorzystasz z porad bardziej doświadczonych przy planowaniu trasy lub zdasz się na towarzystwo zaufanych przyjaciół w drodze. Może przeczytasz fora internetowe o tej trasie, kupisz wygodne buty górskie, spakujesz latarkę i dodatkową butelkę wody do plecaka. Mając odpowiedni sprzęt, narzędzia i wsparcie, jedno jest pewne: nie tylko sprostasz wyzwaniu swojej górskiej przygody, staniesz się również bardziej pewnym siebie i odważnym entuzjastą gór.

Tak jak przygotowania do podróży, możemy potraktować budowanie własnej rezyliencji.
Tworzenie strategii jak przystosować się do zmieniających życie sytuacji i wyjść z nich jeszcze silniejszym niż wcześniej, nigdy nie były tak ważne.

Rezyliencja, czyli co?

Według HeartMath® – Amerykańskiego Instytutu, który od ponad 25 lat zajmuje się badaniem komunikacji serca z mózgiem i nauką o tym, jak serce wpływa na nasz dobrostan, rezyliencja to zdolność do optymalnego przygotowania się, powrotu i adaptacji w obliczu przeciwności losu, traumy, tragedii, zagrożeń lub znaczących źródeł stresu – takich jak problemy rodzinne, problemy zdrowotne, stres w miejscu pracy i problemy finansowe. Rezyliencja wiąże się także z głębokim rozwojem osobistym.

Choć te niekorzystne wydarzenia, podobnie jak nieprzewidziana zmiana pogody w górach, są z pewnością trudne i mogą być bolesne w skutkach, nie muszą decydować o jakości Twojego życia. Jest wiele aspektów życia, które możesz kontrolować, modyfikować, rozwijać i wzmacniać. Na tym polega rola rezyliencji. Stawanie się bardziej rezylientnym nie tylko pomaga przetrwać trudne okoliczności, ale także pozwala rozwijać się, a nawet poprawiać jakość swojego życia.

Rezyliencji możesz się nauczyć

Chociaż pewne czynniki mogą sprawić, że niektóre osoby są bardziej odporne / rezylientne niż inne, rezyliencja nie jest cechą osobowości, którą posiadają tylko niektórzy ludzie. Wręcz przeciwnie, rezyliencja obejmuje zachowania, myśli i działania, których każdy może się nauczyć i które może rozwijać.

Poznaj 5 sprawdzonych strategii na budowanie rezyliencji

1. Buduj znaczące relacje

Nadawaj priorytety relacjom w których jesteś. Kontakty z empatycznymi i rozumiejącymi Ciebie ludźmi, będą zapewniać Cię, że nie jesteś sam w obliczu trudności. Skupiaj energię na godnych zaufania i przyjaznych osobach, które odwzajemniają twoje uczucia i potrzeby. To pomoże ci rozwinąć i wzmocnić rezyliencję.
​​Przemyśl dołączenie do grupy. Badania psychologiczne potwierdzają, że oprócz relacji jeden na jeden, aktywność w grupach społecznych, obywatelskich, wspólnotach religijnych lub innych lokalnych organizacjach zapewnia wsparcie społeczne i może pomóc odzyskać nadzieję, kiedy stajemy w obliczu trudnego wyzwania.

2. Świadomie wspieraj swój dobrostan psycho-fizyczny

Obraz Dimitris Vetsikas z Pixabay 

Zadbaj o swoje ciało. Dbanie o siebie to popularne dziś hasło, ale jest to również uzasadniona praktyka wspierająca zdrowie psychicznego i budowanie rezyliencji. Dzieje się tak dlatego, że stres ma w równym stopniu podłoże fizyczne, jak i emocjonalne. Wdrażanie pozytywnych postaw takich jak, prawidłowe odżywianie, odpowiednia ilość snu, nawodnienie i regularne ćwiczenia fizyczne, mogą wzmocnić organizm, aby mógł przystosować się do stresu i zmniejszyć negatywne skutki takich emocji, jak lęk czy stany depresyjne.

Praktykuj uważność, wdzięczność i koherencję serca. Pisanie pamiętnika, joga, koherencja serca czy inne praktyki duchowe, takie jak modlitwa czy medytacja, mogą również pomóc ci w budowaniu więzi z innymi jak i w budowaniu Twojej rezyliencji. Kiedy prowadzisz dziennik, medytujesz lub modlisz się, rozmyślaj o pozytywnych aspektach swojego życia i przypominaj sobie rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Codziennie również aktywuj moc swojego serca, by uzyskiwać koherencję serca i mózgu. To dzięki niej najszybciej uspokoisz wewnętrzny niepokój. O koherencji serca i mózgu pisałam tu: Czym jest koherencja mózgu i serca

3. Znajduj sens w tym co robisz i czego doświadczasz

Pomagaj innym. Bez względu na to, czy będziesz wolontariuszem w lokalnym schronisku dla bezdomnych, czy po prostu pomagasz przyjacielowi w potrzebie, dzięki wspieraniu innych zyskasz poczucie celu, zwiększysz poczucie własnej wartości i nawiążesz kontakt z innymi ludźmi. Ta namacalna pomoc innym, buduje twoją rezyliencję.

Realizuj swoje cele. Wyznacz sobie realistyczne cele i regularnie rób coś – nawet jeśli wydaje Ci się to małym osiągnięciem – co pozwoli Ci podążać w kierunku rzeczy, które chcesz osiągnąć. Zadawaj sobie codziennie pytanie: „Jaka jest jedna rzecz, którą wiem, że mogę dziś osiągnąć, a która pomoże mi podążać w kierunku, w którym chcę iść?”.

Szukaj okazji do samopoznania. Ludzie często odkrywają, że w wyniku trudnych sytuacji rozwinęli się pod jakimś względem. Na przykład, po tragedii lub trudnościach bardziej doceniają swoje relacje i mają większe poczucie przynależności.

4. Utrzymuj wspierające myśli

Utrzymuj zdrową perspektywę. Sposób, w jaki myślisz, może odgrywać znaczącą rolę w tym, jak się czujesz i jak rezylientny jesteś w obliczu trudności. Spróbuj zidentyfikować obszary irracjonalnego myślenia, takie jak tendencja do katastrofizowania lub zakładanie, że musisz walczyć ze światem zewnętrznym, i przyjmij bardziej zrównoważony i realistyczny wzorzec myślenia. Na przykład, jeśli czujesz się przytłoczony jakimś wyzwaniem, przypomnij sobie, że to, co cię dzieje teraz, nie jest wyznacznikiem tego, jak potoczy się twoja przyszłość, i że nie jesteś bezradny. Możesz nie być w stanie zmienić bardzo stresującego wydarzenia, ale możesz zmienić sposób, w jaki je interpretujesz i na nie reagujesz. A teraz ODDECH….

5. Proś o pomoc kiedy potrzebujesz

strategie budowania rezyliencji
Obraz Dimitris Vetsikas z Pixabay 

Szukanie pomocy, kiedy jej potrzebujesz, jest kluczowe w budowaniu rezyliencji. Dla wielu z nas korzystanie z własnych zasobów i strategii wymienionych powyżej może być wystarczające do zbudowania solidnej rezyliencji. Czasami jednak można utknąć w miejscu lub mieć trudności z osiągnięciem postępów na drodze do niej. Terapeuta, Psycholog lub certyfikowany Coach lub Mentor HeartMath® mogą pomóc w opracowaniu odpowiedniej strategii, która pozwoli Ci iść naprzód. Ważne jest, aby uzyskać profesjonalną pomoc, jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie funkcjonować tak dobrze, jak byś chciał, lub wykonywać podstawowych czynności życia codziennego w wyniku trudnego lub stresującego doświadczenia życiowego.

“Błogosławieni elastyczni, bo nigdy się nie łamią”
David Allen

Dziś, jak nigdy wcześniej przekonujemy się, że zadbanie o swój dobrostan psychofizyczny, stało się najważniejszym zadaniem jakie mamy do wypełnienia. Świat nie zwolni, a mój kalendarz nie przestanie się zmieniać z dnia na dzień. Na wiele sytuacji, z którymi się mierzę każdego dnia, nie mam wpływu, ale mam wpływ na to jak do nich podejdę.
Dziś dość brutalnie przekonujemy się, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasz dobrostan. Świadome budowanie swojej rezyliencji pozwoli Ci, przyjąć niespodziewane wydarzenia z większą elastycznością spokojem i pokorą.
Ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteś sam na tej drodze. Chociaż możesz nie być w stanie kontrolować wszystkich okoliczności, możesz się rozwijać, koncentrując się na tych aspektach życiowych wyzwań, z którymi możesz sobie poradzić dzięki wsparciu bliskich i zaufanych specjalistów.

Trzymam kciuki za budowanie Twojej rezyliencji. Jeśli chcesz budować ją z moim wsparciem technikami Instytutu HeartMath®, zapraszam Cię na sesje indywidualne.

Jeśli chcesz zacząć samodzielnie, zajrzyj do artykułu z instrukcją prostej techniki wspierającej budowanie rezyliencji Quick Coherence® 3 minutowa praktyka koherencji serca

Dodaj komentarz