„Pacjenci znają rozwiązania swoich problemów. Oni tylko nie wiedzą, że je znają”
Milton Erickson
Terapia TSR (ang. Solution Focused Brief Therapy) jest nurtem terapii krótkoterminowej. Koncentruje się na realizacji celów i zdefiniowania preferowanej przyszłości klienta bez potrzeby analizowania jego przeszłości oraz źródeł aktualnej sytuacji życiowej. W tym podejściu podstawowym założeniem jest to, że to klient posiada odpowiednie zasoby do osiągnięcia swojego celu i to klient jest ekspertem od swojego życia. Ten typ terapii skupia się na mocnych stronach i zasobach klienta, zamiast analizy deficytów i źródeł różnych problemów w życiu klienta.
Trzy główne filary TSR:
- Jeśli coś działa – rób tego więcej.
- Jeśli coś nie działa –nie rób tego więcej. Rób coś innego.
- Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj tego.
Początek TSR to lata 70-tych ubiegłego wieku. Jego autorami są Steve de Shazer oraz Insoo Kim Berg, którzy inspirując się między innymi dorobkiem M. H. Ericksona rozwijali założenia nowatorskiego podejścia w Centrum Terapii Krótkoterminowej w Milwaukee (Brief Family Therapy Center) w Stanach Zjednoczonych. Bazowali również na metodach pracy stosowanych w Mental Research Institute w Palo Alto (USA).
De Shazer i Berg dostrzegli możliwość szybszego łagodzenia negatywnych objawów trudności, cierpienia ludzkiego w nowej formie terapii, która kładła nacisk na szybkie, konkretne rozwiązywanie, a nie na ciągłą dyskusję o samym problemie.
W Polsce podejście skoncentrowane na rozwiązaniach znane jest od lat 90-tych XX wieku.
Relacja terapeutyczna w TSR
Relacja między klientem, a terapeutą jest relacją partnerską, w której terapeuta wspiera i pomaga w odnalezieniu właściwej drogi. W podejściu TSR równorzędny charakter relacji dodaje pewności siebie i wzmacnia osobę korzystającą z terapii. Osoba korzystająca z wsparcia, określana jest mianem klienta, a nie pacjenta (osoby chorej z deficytami) jak w innych nurtach psychoterapeutycznych.
Jakie są rodzaje terapii w TSR?
Nurt ten umożliwia realizację terapii indywidualnej oraz grupowej. Sesje mogą odbywać się stacjonarnie w gabinecie lub zdalnie w formie terapii online.
Ile czasu trwa terapia?
Jest to terapia krótkoterminowa w ramach której odnalezienie własnych rozwiązań do problemu, dokonuje się zazwyczaj w relatywnie krótkim czasie. Celem terapii jest jak najszybsze znalezienie i wdrożenie rozwiązania, aby zminimalizować czas spędzony na pracy terapeutycznej i czas spędzony na zmaganiach i cierpieniu klienta. Terapia TSR jest użyteczna zarówno w krótkotrwałych interwencjach, jak i w dłuższym okresie terapii.
Dla kogo jest TSR?
- może być stosowana zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz młodzieży.
- cierpiących na niską samoocenę
- osób pragnących zmienić swój sposób funkcjonowania w wybranym obszarze
- trudności w relacjach z otoczeniem
- trudności w relacjach małżeńskich (terapia par i małżeństw)
- depresji
- leczenia nerwic
- zaburzeń nastroju
- pacjentów będących ofiarami lub sprawcami przemocy domowej
- osób uzależnionych (np. od alkoholu, narkotyków, hazardu)
- próby poradzenia sobie z traumą, np. spowodowaną chorobą lub utratą bliskiej osoby
- zaburzeń odżywiania
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest stosowana również w zakresie psychoedukacji, wychowywania dzieci, biznesie i doradztwie zawodowym.
Jak wygląda sesja terapii TSR?
Terapia odbywa się w formie rozmowy klienta z terapeutą, koncentrującej się na teraźniejszości i przyszłości (brak powracania do przeszłości, szukania i analizowania źródeł trudności). W trakcie spotkania skupiamy się na potrzebach, celach, możliwościach, zasobach, mocnych stronach. Wzmacniając zasadę, że to klient zna siebie najlepiej, określenie celu (główny temat terapii) i wybór drogi dotarcia do niego, należy właśnie do klienta. Rolą terapeuty jest towarzyszenie i wspieranie.
Terapia wymaga zazwyczaj od kilu do kilkunastu sesji, a pojedyncze spotkanie twa około 50 minut. Klient decyduje, kiedy terapia się skończy.